Adócsalók, reszkessetek!

Törvényi kötelezettségnek eleget téve idén tizenegyedik alkalommal tette közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az ezévi ellenőrzési irányelveket. A célkeresztben lényegében most is ugyanazok vannak, akik korábban: bizonyos nagykereskedők, a kertészeti terméket árusítók, a vagyonőrök, a húsipari vállalkozások, a munkaerő kölcsönzéssel valamint a csomagolóanyagok gyártásával foglalkozók. Megjelent: Heti Válasz Online, 2013. február 5.

Valódi győzelmi jelentéssel felérő adatok sorolásával kezdte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) külső kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Varga Árpád a tavalyi évi eredményeket ismertető beszámolóját. Ezek szerint - hála a mind tökéletesebb kockázatelemző módszereiknek - 2012-ben az előző évihez képest 30%-kal több adóhiány-feltárást produkáltak ellenőreik. Számokban kifejezve: a 2012-es 406 milliárd forinttal szemben 526 milliárd forintos összeg szerepel a tavalyi év vonatkozó rovatában. Más kérdés, hogy ebből mekkora összeg folyt be ténylegesen az államkincstárba, ám erről a sajtótájékoztatón nem esett szó.

Íme, a kockázat elemzésnek a nagyközönséggel is megosztott szempontjai. Vizsgálják az úgynevezett adózói életutat, a hatóság különös érdeklődésére tarthatnak számot azok a cégek, amelyek külföldi ügyvezetőjének nincs belföldi lakcíme, csak kézbesítési megbízottja. De gyanús az alacsony jegyzett tőkével történt megalakulást követően rövid időn belül produkált jelentős forgalom, a nagy összegű áfa fizetési kötelemhez társuló, legalább akkora levonható adó bevallása is.

Ami a magánszemélyeket illeti, külön brigád figyeli a NAV-nál az interneten üzletelőket, de sok jó tipphez jutnak a cégek ellenőrzésekor is, például a nagy összegű tagi kölcsönök eredetének vizsgálatával. És persze működik a hagyományos SI (sárga irigység) faktor is, tekintve a számos, jó eredményeket hozó lakossági közérdekű bejelentést. A tavalyi évhez hasonlóan idén is nagyjából kétezer vagyonosodási vizsgálat szerepel a NAV ellenőrzési tervei között.

Speciális módszerrel választják ki, kiket ellenőriznek bizonyos tevékenységi körök esetén, így például a használt cikkek bolti kiskereskedelmét vagy a biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységet folytatókat. Aki ugyanis nem éri el legalább a felét a NAV honlapján is megtalálható, területenként összeállított jövedelmezőségi mutatóknak, az biztosan számíthat ellenőrzésre.

Továbbra sem lankad az adóhivatal érdeklődése a csomagküldő, internetes kereskedelmet, a jogi, számviteli, adószakértői tevékenységet végzők, a magánrendelőkben vitt járóbeteg-ellátással, fogorvoslással, egyéb humán-egészségügyi ellátással foglalkozók irányában sem.

Az idei évben is nagy figyelmet fordítanak - a vizsgálati kapacitás közel felét áldozva e célra - az áfa ellenőrzésekre, amelyhez komoly segítséget várnak az idén bevezetett új rendtől: a 2 millió forintot elérő áfa tartalmú számlák tételes bevallásától mind a kibocsátók, mind az azokat befogadók részéről. De ugyanígy szép reményeket fűznek a NAV-hoz közvetlen elektronikus kapcsolattal bekötött pénztárgépek rendszerbeállításához is.

Az elnökhelyettes eredményesnek ítélte az adóregisztrációs eljárást is, amelyet 2012-ben írtak elő az alakuló, illetve a vezetőséget váltó cégek számára. Összesen 35 ezer ellenőrzést hajtottak végre, 800 fantomizáltnak minősülő céget töröltek a nyilvántartásból. Varga Árpád ugyanezt mondta el az év során kiküldött 65 ezer kockázatfelmérő kérdőívről is: a válasz elmaradása miatt 6 ezer céget szintén töröltek.

Tavaly 25 ezer, összesen 160 milliárd forint adótartozást felhalmozó vállalkozás került egyéves időtartamra fokozott adóhatósági felügyelet alá, ezek közül 5 ezren bevallást sem adtak be, 3 ezret pedig a megadott címen nem találtak az ellenőrök.